Rekolekcje ze św. Hildegardą Wydarzenia, Artykuły, Zapowiedzi

5
Lipca
16:00
Klasztor Sióstr Benedyktynek Mniszek. Benedyktyńska 6, 17-312 Drohiczyn

Zapowiedzieli swój udział

Pobieranie..

5.07-9.07.2017

         Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rekolekcjach ze św. Hildegardą z Bingen. To już druga edycja tego typu rekolekcji. Skierowane są one do wszystkich  o zdolnościach wokalnych, zainteresowanych śpiewem chorału gregoriańskiego (konieczna znajomość zapisu nutowego, neumy). Prowadzić je będzie o. Błażej Matusiak, dominikanin, filolog klasyczny. Wikariusz polskiej parafii w Pradze. Autor książki "Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki". Przygotowuje pracę doktorską na temat traktatu "De musica" Hieronima z Moraw. Połączone one będą z warsztatami muzycznymi, w czasie, których s. Suzanne Ferfoglia będzie uczyła utworów św. Hildegardy. Z kolei Katarzyna Wiwer będzie prowadziła indywidualną emisję głosu z uczestnikami rekolekcji. Termin 5.07. – 9.07. 2017. Przyjazd i zakwaterowanie 4.07. 2017 od godz. 16.00. Koszt 350 zł. Zgłoszenia 510103707 lub 85 6557153.

     Dlaczego Hildegarda z Bingen? Hildegarda z Bingen (1098-1179) święta Kościoła Katolickiego,  mistyczka, kompozytorka, od 2012 r. Doktor Kościoła Katolickiego, Średniowieczna benedyktyńska mniszka, która o kilka epok wyprzedziła czasy, w jakich przyszło jej żyć. Była nie tylko uczoną, ale również mistrzynią życia, która pokazała, w jaki sposób żyć czerpiąc z Ewangelii. Benedykt XVI mówił o niej: „Hildegarda była mniszką benedyktyńską, żyjącą w centrum niemieckiego średniowiecza. Była prawdziwą nauczycielką teologii i głęboką znawczynią nauk przyrodniczych i muzyki”.

My, Mniszki Benedyktynki,  jako duchowe córki Hildegardy z Bingen jesteśmy w sposób szczególny powołane i zobowiązane do szerzenia i rozpowszechniania jej dorobku w zakresie teologii jak i muzyki. Dlatego też rozpoczęte w 2015 roku dzieło pragniemy kontynuować i mamy nadzieję, że Klasztor Sióstr Benedyktynek Mniszek w Drohiczynie stanie się stałym miejscem spotkań z muzyką św. Hildegardy z Bingen , rozpoznawalnym na mapie Polski.

 

                                                        Benedyktynki z Drohiczyna

 

 

Autor wpisu

AKMS

Hilgegarda_rekolekcje.jpg

Hilgegarda_rekolekcje.jpg